כלבים בחלל | 2011 | Space Dogs

שתף טריילר בפייסבוק
כלבים בחלל | 2011 | Space Dogs

בימוי: אינה אבלניקובה, סביאטוסלאב אושאקוב
אורך הסרט : 85 דקות
רוסיה, 2010

יוקרן מיום 13.10.11 בדיבוב לעברית, גם בגרסת תלת מימד

 

לבלקה, כלבת קרקס מפורסמת שכובשת לבבות, נמאס להיות באור הזרקורים. היא רוצה יותר משמעות בחייה מאשר להיות סתם כלבת שעשועים.
סטרלקה, היא כלבת רחוב שובבה ומחוספסת, שגדלה והתחנכה ברחוב אבל אף פעם לא התאימה לשם. כבר נמאס לה לשוטט ברחובות ולחפש אוכל.
יום אחד, בדרך לא דרך הן נפגשות והחברות ביניהן מרקיעה לשחקים...
יחד לוקחות אותנו שתיהן איתן להיות צוות מנצח בחלל!

סרט הרפתקאות מסעיר, מצחיק ומהנה לכל המשפחה, מבוסס על סיפורן האמיתי של הכלבות הרוסיות הראשונות שטסו לחלל.


על הסרט
מוסקבה 1962. מכונית לבנה עם חלונות כהים נוסעת מחוץ לשערי הקרמלין לכיוון הכיכר האדומה, מלווה בשיירת אופנועים. המכונית מגיעה לשדה התעופה: נעלי עור שחורות מציצות מהדלת ומיד אחריהן מגיח ראשו של הנוסע. הסוכן המיוחד של ה ק.ג.ב אוחז בידיו מלונה קטנה ומיוחדת ובתוכה גור קטן שלצווארו קשורה לולאת פרפר גדולה ואדומה. יחד שניהם טסים לוושינגטון.
הכלבלב הוא מתנה מחרושצ'וב לקרולין, בתו של הנשיא האמריקאי ג'ון קנדי. קרולין שמחה מאוד מהמתנה, היות ופושוק הגור החמוד הוא בנה סטרלקה, מי שהייתה הכלבה הראשונה בעולם שהגיעה לחלל.
למרבה הצער קרולין לא יודעת לדבר רוסית והיא לא מבינה את שפתם של הכלבים... לכן היא לא מצליחה להבין את מה שפושוק מנסה לספר לה.
מוסקבה הייתה כולה עיר בבהלה בשנות ה-50 וכל כלבי העיר פחדו להסתובב חופשי ברחובות או אפילו להוציא את האף החוצה. איש אחד היה מדי ערב מופיע בהפתעה גמורה במכוניתו השחורה ומיד אחר כך עוד כלב היה נעלם...
איש לא ידע לאן לוקחים את הכלבים ואף אחד כמעט לא הצליח לחמוק מאותה מכונית שחורה. אף אחד חוץ מסטרלקה, כלבת הרחוב שהצליחה לברוח מהמכונית פעמים רבות בעזרת חברה הטוב, הרמאי הבלתי נלאה - לני העכברוש. שניהם ביחד היו צוות מנצח ואפילו בימים הקשים תמיד הם הצליחו להשיג איכשהו בסופו של דבר עצם לסטרלקה וחתיכת גבינה ללני.
שניהם לא היו יכולים אפילו לדמיין שלא רחוק מהם באוהל קרקס, יש כלבה בשם בלקה שמעולם לא הייתה צריכה לדאוג לארוחת הערב שלה. החלום הגדול של בלקה היה להיות מפורסמת, לזכות למחיאות כפיים ולעוף לשמיים על הנדנדה באוהל הגדול...
יום אחד החלום שלה מתגשם: בלקה מופיעה על מתקן הטיל המעופף בקרקס. למעלה, למעלה, מהר יותר ומהר יותר... והטיל יוצא משליטה ועף לשמיים. כל הקהל בקרקס משתומם מהמופע המרשים. באוהל משתרר שקט מוחלט והכרוז מנסה לשבור את השקט ומודיע על בואם של הליצנים...
באותו זמן, לני וסטרלקה הרעבים מנסים להשיג קצת כסף ומחפשים מטבעות שנשארו במכשיר הטלפון הציבורי כדי לקנות משהו לארוחת הערב. לפתע הטיל עם בלקה המבוהלת עליו נוחת ממש מולם. "האם תוכלו בבקשה להראות לי את הדרך לקרקס?" שואלת בלקה. סטרלקה כלבת הרחוב, אינה רגילה לשפה כל כך מנומסת. בלקה וסטרלקה מעולם לא היו מסתדרות ביניהן אלמלא הצרות רדפו אותן מהפגישה המפתיעה הראשונה ביניהן...
בלקה, סטרלקה ולני שוטטו ברחובות מוסקבה השוממים כשלפתע המכונית השחורה המפורסמת תפסה אותם ומאז גורלם נקבע מראש...
רכבת לקחה את החברים מאות קילומטרים מהעיר המוכרת להם למקום מיוחד במינו - מקום ממנו משגרים ספינות חלל. הם עוברים שם אימונים אינסופיים ומבדקים פסיכולוגיים והכל תחת משמעת צבאית בהנהגתו של הכלב המאיים קזבק. "אני לעולם לא ארשה לכם לטוס לחלל החיצון" מאיים קזבק על הכלבים כמעט מדי יום. "מחוץ לחלל?!" זהו הסיכוי האחרון של בלקה לשוב לקרקס (כך חבריה יראו אותה בטלוויזיה) ושל סטרלקה למצוא את הכוכב של אבא שלה, עליו סיפרה לה אמה בילדותה. מאז אותו רגע, עמדה לנגד עיניהן של שתי הכלבות הכל כך שונות בלקה וסטרלקה מטרה חדשה אחת - לטוס לחלל!
האם הן יצליחו לעבור את האימונים והמבחנים בשלום?
האם הן יצליחו לחדור אל ליבו הקר כאבן של קזבק המאמן הקשוח?
האם אתם עדיין חושבים שבלקה וסטרלקה טסו לחלל החיצון? ובכן, זו הגרסא הרשמית של האנשים. אבל לכלבים יש את הגרסא שלהם...

על הסיפור האמיתי
אין בעולם כלב מפורסם יותר מבלקה וסטרלקה. הן היו הכלבות הראשונות שטסו לחלל, הקיפו את כדור הארץ למשך יותר מ 24 שעות וחזרו בשלום הבייתה. חברותינו בעלות ארבע הרגליים סימנו את הדרך לחלל החיצון עבור האנושות כולה. מעט מאוד אנשים יודעים שלפני המסע המוצלח של בלקה וסטרלקה, היו 19 כלבים אחרים שניסו לעשות זאת ללא הצלחה.
הרבה אנשים שואלים מדוע נבחרו כלבים להיות חיות הניסוי? פיזיולוגים סובייטים השתמשו בהם לניסויים במשך שנים רבות, הם הכירו את ההרגלים שלהם והאופן בו הגוף שלהם מגיב. בנוסף כלב היא חיה רגועה יחסית וקלה לאימון.
המועמדים הראשונים לטוס לחלל לא הובאו מכלבייה מפורסמת ומיוחסת אלא היו כלבים מעורבים שנמצאו בפינות רחוב חשוכות. הכלבים שהיו בקבוצת הכלבים הראשונה נתפסו, נוקו, קבלו אוכל והוכנסו למוסדות מחקר. בגלל העובדה שתאי האכסון לא יועדו למשקל כבד המדענים העמידו קריטריונים מאוד מדויקים. הקוסמונאוטים הפוטנציאליים היו צריכים לשקול לא יותר מ 6 ק"ג ולא להיות גבוהים יותר מ 35 ס"מ. מדוע נבחרו כלבי תערובת כשיש סוגי כלבים רבים שעונים לקריטריונים האלה? המדענים והרופאים חשבו שכלבי התערובת שנמאו ברחוב נאלצו להיאבק כדי לשרוד בחיי היומיום שלהם ולכן עברו תוך כדי התהליך סלקציה טבעית.
חוקי הרחוב אומרים שכל אחד נלחם בכל אחד ומעבר לזה - כל אחד דואג לעצמו. על פי חוקי הרחוב - החזק תמיד שורד ולכן כלבי הרחוב יכולים לשאת משא יותר כבד מכל כלב אחר. בנוסף, קל יותר לאלף כלבי תערובת כי הם הרבה פחות מפונקים. אנשי הפיתוח הרוסיים הדגישו גם את הצד האסתטי - היה ברור שאם המשימה תצליח תמונות של הכלבים יוצגו בעמוד הראשון בכל העיתונים. קוראים מכל העולם ימחאו כפיים לקוסמונאוטים בעלי ארבע הרגליים. לכן המועמדים למשימה עברו מה שנקרא "מבחן פנים" : הכוכבים לעתיד צריכים היו להיות חמודים, בכושר ובעלי פנים עם מראה אינטלקטואלי. הכלבים היו צריכים לעבור כל מיני מבחנים נוספים: היה עליהם לשבת בתא מבלי לזוז למשך דקות ארוכות, לשאת משקולות כבדים, לעמוד בכל מיני תנודות וטלטולים כשהם לובשים את חליפות החלל הניסיוניות שמאפשרות למדוד את קצב הלב, השרירים, המוח, לחץ הדם, קצב הנשימה שלהם וכו'...
בתחילה הכלבים לא נשלחו עד לחלל אלא לגובה של 100-150 ק"מ בלבד. 29 מהטיסות האלה התרחשו בין יולי 1951 לספטמבר 1962. 8 מהם הסתיימו באופן טראגי.
הכלבה הראשונה שעברה את כל המבחנים הייתה לייקה אשר נשלחה אל ב 3.11.1957.
אפילו לפני ההמראה, המדענים ידעו שמדובר ב"טיסת קמיקזה", משום שבאותם ימים לא היו יכולים להשיב את הספינה מהחלל חזרה לכדור הארץ. בתחילת 1960 התקבלה החלטה סודית להטיס את האדם הראשון לחלל ואפילו נקבע תאריך - דצמבר 1960. הכל היה מוכן לטיסה ונותר רק עניין אחד נוסף לסגור: שתי ספינות עם כלבים עליהן היו צריכות לטוס לחלל קודם לכן, כדי לבדוק שהכל תקין.
הטיסה הניסיונית הראשונה לא עברה בהצלחה. ואז ב-20 לאוגוסט 1960 נשלחה לחלל הספינה עם בלקה וסטרלקה. הן היו הקוסמונאוטיות הראשונות. בלקה וסטרלקה הפכו במהירה להיות אהודות בקרב הציבור כולו. לקחו אותן לגנים, לבתי ספר, בתי יתומים וכד'. לכתבים במסיבות עיתונאים ניתנה הזדמנות ללטף את הכלבות החמודות, אך הם הוזהרו שהם יכולים להינשך.
סטרלקה נכנסה להריון וילדה פעמיים כלבלבים קטנים וחמודים שכולם רצו לאמץ בתור כלבי מחמד. באוגוסט 1961 חרושצ'וב בעצמו ביקש את אחד הגורים כדי להעניק אותו כמתנה לאשתו וילדתו של קנדי, נשיא ארה"ב באותם ימים.
התהילה לה זכה יורי גאגארין, האדם הרוסי הראשון שטס לחלל התגמדה ביחס לזו של החלוצות בלקה וסטרלקה. באחת מארוחות הערב הרשמיות הרים יורי גאגארין את כוסו ואמר: "אני עדיין לא מצליח להבין מי אני, האדם הראשון שטס לחלל, או הכלב האחרון". כך, במה שנראה כבדיחה, הודה למעשה הקוסמונאוט לקודמותיו בעלות ארבע הרגליים, אשר סללו עבורו את הדרך אל הכוכבים...

 


שתף עם חברים:


סרטים חדשים:

דרושה חברה לסוף החיים 
בר מזל 
לרומא באהבה 
קרועים על כל הראש 
הדיקטטור 
הופ ספרינגס